GeyikForum.COM | Forum Sitesi

GeyikForum.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
GeyikForum'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Sohbet sitesi sohbet sohbet Hosting sohbet Hosting

Tartışma anında kadınların duymaktan nefret ettiği 3 şey!

RoJ

Üye
24 Ocak 2023
81
0
6
Kadınlara tartışırken söylememeniz gereken 3 şey
Duygusal, düşünsel ve fiziksel farklılıklar, kadınla erkeğin aynı durum karşısında farklı tepkiler vermesinin en büyük nedenleridir. Bir kadın için üzerinde durulmayacak kadar önemsiz bir davranış, erkeğe hakaret gibi gelebilmekte, erkeğin günlük yaşamda kullandığı bir söz, kadını derinden yaralayabilmekte…

Özellikle iletişim hatalarının sıkça yapıldığı tartışma anlarında, karşı tarafın iyiliği için söylenen şeyler, tam tersi etki yapmakta, tartışmayı daha da alevlendirip, kavgalara neden olabilmekte.

Bu yazımda, tartışma ve fikir ayrılığı yalanılan zamanlarda kadınlara asla söylenmemesi gereken şeylerin en önemlilerini ele alacağım. Eğer eşinizi veya sevgilinizi öfkeden çıldırtmadan tartışmayı tatlıya bağlamanın yollarını arayan bir erkekseniz, bu bilimsel öneriler işinize yarayabilir.

‘’Öyle düşünmemelisin’’ ,‘’Konuya bu şekilde bakmamalısın’’
Dikkat ettiniz mi bilmem,yukarıdaki cümle kalıplarının tümünde ortak bir özellik var o da,’’melisin’’ ’’malısın’’ ekleri…Bu tür cümleler karşımızdaki insanda istediğimiz olumlu değişimi yaratmaktan ziyade,bir akıl verme olarak algılanır ve ters etki yapar. Dolayı yönlendirme ekleri, direktif ve emir cümlelerinden daha sinsi bulunur.

Böyle cümleleri kullanarak kadınları delirtmek istemiyorsanız, üzerinde tartışma yaşadığınız konunun sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri samimi bir dille paylaşın. ‘’ Bu konuşma şekli kendimi kötü hissettiriyor, daha farklı bir üslup geliştirebilir miyiz?’’ cümlesi, ‘’Bu şekilde konuşmamalısın’’ cümlesinden daha iyi bir seçenektir.

‘’ Çok hassasın’’, ‘’ Çok duygusalsın ‘’
Kadınların nefret ettiği bir diğer iletişim tarzı;Yargılama… Hele de kadına dair en temel özelliklerden biri olan duygusallık konusunda bir yargı cümlesi, kadının bütün gemileri yakmasına, geri dönüşü olmayan bir yola girmesine bile neden olabilir.

Kadınlarla sağlıklı iletişim kurmak isteyen tüm erkeklere önerdiğim ilk şeylerden birisi,kadını duyguları üzerinden yargılamamaktır.Karınız veya sevgiliniz hiç fark etmez! Bu tür yargılama cümlelerini ısrarla kullanmak boşanmalara,uzun süren mutlu ilişkilerin bir anda bitmesine dahi neden olurlar.Lütfen uzak durun bu tür cümlelerden…

Yargılama cümleleri yerine empati cümleleri ile ne demek istediğinizi anlatmayı deneyin.Örneğin; ‘’ Sende çok alıngansın,her şeyi büyütüyorsun ! ‘’ cümlesi yerine ,’’ Bu olanların sende yarattığı duygu yoğunluğunu anlayabiliyorum. Bununla birlikte, bu duygu yoğunluğunun konuyu sağlıklı tartışmamıza engel olduğunu düşünüyorum. Orta bir yol bulalım ,ne dersin?’’ Gibi bir cümle…

‘’Senin yerinde ben olsaydım…’’ ‘’Ben senin yerinde olsam…’’
Bu tür ego cümleleri aynı şekilde başlar ve sonu gelmeyen akıl vermelerle uzayıp gider…İlk maddede ele aldığımız dolaylı direktif kadar sinir bozucu bir cümle kalıbıdır;’Ben senin yerinde olsam şöyle yapardım…’’

Anlamak ve kabul etmek istemediğimiz ise,kimse kimsenin yerinde olamaz,kimse bire bir aynı şeyleri aynı şekilde düşünemez. Böyle tartışma cümleleri deyim yerinde ise ,boşa kürek çekmekten farksızdır. Kadını daha çok sinirlendirir,o siniri size yansıtır,sizi de daha çok öfkelenirsiniz.

Kadın dilinden anlamanın yollarını arıyorsanız,ona erkek egemen egonuzla yaklaşmayın. Düşünce sistemi sizinkinden tamamen farklı çünkü.. Bu tür cümleler yerine,’’ Senin bu davranışı yapma nedenlerin kendi bakış açına göre elbette mantıklı ve doğru olabilir. Bu duruma saygı duyuyorum. Ben ise,şöyle bir yaklaşımın daha uygun olabileceğini düşünmüştüm…’’ benzeri bir şablonu, üzerinde tartıştığınız konuya göre uyarlayarak kullanabilirsiniz.

Not: Yazımız spesifik olarak erkeklere öneriler içeriyor gibi görünse de, evliliğinde ,ilişkisinde yukarıdaki hataları yapan kadınlar da bu tavsiyeleri dikkate alıp kolayca uygulayabilirler.

Üst Alt