GeyikForum.COM | Forum Sitesi

GeyikForum.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
GeyikForum'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Sohbet sitesi sohbet sohbet Hosting sohbet Hosting

Beşiktaş'ta "tüzük" tartışması!

BJKadam

Üye
20 Ocak 2024
4,165
1
38
Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün Tüzük Tadil Kongresi 11 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. Kulübün tüzüğünde birçok konuda değişiklik için hazırlanan taslak çalışması resmi sitede yayınlandı. Yeni tüzük taslağı, seçme seçilme, üyelik, gayrimenkul konuları, disiplin suçları, olağanüstü seçimle gelen başkanın yönetim süresi, yönetim kurulu üyeliği kriterleri, üyelikten çıkarma gibi birçok maddede düzenleme içeriyor. Camianın hafta sonu gerçekleştireceği kongre öncesinde ortaya çıkan maddelerle ilgili düzenlemeler, tartışmaları da beraberinde getirdi. Beşiktaş'ta daha önce görev alan isimler ve hukukçular da konuya dair görüşünü bildirdi. UCU AÇIK MADDELERE DİKKAT ÇEKİLDİ Özellikle disiplin cezaları ile ilgili maddelerin keyfi ve ucunun açık olduğu, gayrimenkullerin satılmasının konu olması, olağanüstü kongreyle gelen yönetimin ek görev süresi alması, üyelerin aidat ödemeleri gibi maddeler kongre üyelerinde ciddi tartışmaya neden oldu. İŞTE O MADDELERDEN BAZILARI Kayıtsız, şartsız tüzük hükümlerine ve kulüp düzenine uymak… Kulüp organlarınca alınan kararlara ve yapılan düzenlemelere uymak… Taşınmaz mallarla ilgili gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulması hususunda yönetim kuruluna yetki vermek. Başkan ve Yönetim Kurulu, Seçimli Genel Kurul tarafından 3 yıl için seçilir. Başkan olarak seçilen kişi, kesintisiz olarak en fazla 9 yıl seçilebilir. Olağanüstü genel kurul ile ara dönemde seçilen başkanlar için söz konusu sürenin hesaplanmasında ilk ara dönem dikkate alınmaz. Hakkında geçici çıkarma yaptırımı uygulanmış üyenin 3 tam yıl geçtikten sonra başkaca bir yaptırım almamış olmak kaydı ile yönetim kuruluna yazılı olarak başvurması halinde, Üyelik ve Sicil Kurulu tarafından söz konusu yaptırım sicilinden silinir. İşbu maddede belirtilen yaptırımı alan üyeler, yaptırım silininceye kadar kulüp organlarında görev alamazlar. Tüzüğün uyarma ve kınama yaptırımlarını gerektiren hallerde fiil ve failin öğrenildiği tarihten itibaren 3 ay ve her halde fiilin gerçekleştiği tarihten itibaren 1 yıl geçici çıkarma yaptırımını gerektiren haller yönünden ise 1 yıl içinde ve her halde fiilin gerçekleştiği tarihten itibaren 3 yıl disiplin kovuşturmasına konu edilmeyen söylem, eylem ve davranışlar, disiplin yaptırımları bakımından zaman aşımına uğrarlar. Ancak kesin çıkarma yaptırımı açısından zamanaşımı süresi uygulanmaz. ŞEREF NASIR (BEŞİKTAŞ ESKİ DİVAN KURULU BAŞKANI) KULÜBÜN ANAYASASI ÇOK KÖTÜ HAZIRLANMIŞ A'dan Z'ye sanki Beşiktaş için kötü tüzük yaratılmak istenmiş. Kimler var kimler yok, kim çalışma yaptı, hangi dönemlerde yaptı bilemiyoruz. Ben bu kulübün 50 yıldır içerisindeyim, Yalçın Karadeniz de öyle. Bizler çağırılamaz mıydık? Beşiktaş Kulübü'ne zarar verecek tüzük özeti bu. Yanlış maddeler, yanlış işlenmiş. Beşiktaş'ın anayasasını daha evvelden bilmeyenler hazırlamış gibi. Hukuka aykırı bir tüzük. Örnek olarak; zaman aşımı kaldırılıyor, bu çok mühim. Yönetimin bu maddeleri geriye çekip yeniden camianın içini bilenlerle birlikte tüzüğü ele alması en büyük temennim. SEYİT ATEŞ (BEŞİKTAŞ ESKİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ) BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLERE KISITLAMA GETİRİLİYOR Beşiktaş'ın anayasası en doğru şekilde yapılmalı ve kurgulanmalı. Benim konuştuğum genel kurul üyelerinin çoğu son seçimde Hasan Arat'a oy atan kişiler ama hazırlanan yeni tüzüğün karşısında. Tüzük yeniden ele alınmalı. Başkanın yerinde olsam 11 Mayıs'taki tadili iptal ederim ve daha doğrusunun hazırlanmasına vesile olurum. Beşiktaşlı olarak Hasan Başkan'ın başarısı Beşiktaş'ın başarısıdır. Muhalif, bana oy vermiş-vermemiş vs. bu kompleksten çıkar, herkesi davet ederim. 15-20 kişilik iyi bir ekiple, iyi hukukçularla birlikte Beşiktaş'ın menfaatleri adına en iyi haliyle daha kapsamlı, bireysel hak ve özgürlükleri kısıtlamayan bir tüzük ortaya konulmalı. Mevcutta hazırlanan taslak benim içime sinmiyor.

Üst Alt